TOPlist
Sledujte nás:

Datum registrace: 17. 06. 2010

Jak si nahrát profilovou fotku?

nada

Sebekoučink

Váš cyklus již skončil. Pro pokračování v Sebekoučinku si založte nový cyklus.

Získané body

Tento měsíc: 236
Celkem: 29759
Zobrazit více

 

?

Jak sbírat body

Počítadlo pohybu

Můj pohyb
Chůze: 0 km
Kolo: 0 km
Cvičení: 0 h 0 min
 
Všichni uživatelé
Chůze: 137205.18 km
Kolo: 66668.00 km
Cvičení: 5714 h 35 min

Upozornění: Jedná se o blog uživatele STOBklubu, který neprochází kontrolou a nemusí splňovat zásady STOBu.

Sebekoučink a čísla

30. 09. 2010

          Tento blog vás zasvětí do významu čísel, která vám program vypočítá. Ke čtení jej  doporučuji těm, kteří již do Sebekoučinku zapisují a chtějí jej maximálně využít.

1.)   Na záložce Jídlokoučink najdete informace, týkající se vyplňovaného dne.
Semaforky zobrazují poměr mezi skutečným a doporučeným příjmem a v barvách tolerují 10% odchylku od doporučených hodnot. V průběhu dne při postupném zapisování denních jídel se mění poměr skutečného a doporučeného příjmu, který vás na semaforkách  procentuelně informuje, kolik jste již zkonzumovali z doporučeného příjmu. V této fázi si nevšímejte červených minusových semaforků, protože konzumace dne nebyla ještě ukončena. Leccos ale vyčtete z procent pod prvním semaforkem, vyjadřujícím plnění doporučeného příjmu kJ.
Po zapsané snídani uvidíte, jestli její množství odpovídalo doporučené hodnotě 20% (s přípustnou tolerancí). Po dopolední svačině by semaforek měl již ukázat 30% a po obědě 55-65%. To je velmi důležitá informace o konzumaci do oběda, kterou když nedodržíte, máte zvýšený příjem až večer. Potom z důvodu hladu zkonzumujete víc k večeři, pokračujete i po večeři a výsledkem je neúspěch. Naopak, když jste do oběda zkonzumovali víc, vidíte, co si můžete dovolit k odpolední svačině a večeři a přizpůsobit tomu jídelníček.

 Tabulka doporučeného a skutečného příjmu zůstala nad semaforky z období testování výpočtů v programu a je otázkou, zda ji ponechat, změnit nebo zrušit.
Řádek Doporučený příjem je neměnný po delší období, dokud při jeho dodržování přiměřeně hubnete. Na záložceVážení-měření máte možnost si jej upravit. Více je popsáno v nápovědě na záložce.
Řádek Skutečný příjem vypočítává procenta živin ze skutečného denního příjmu a budou se jím řídit diabetici,kterým lékař doporučil menší procento konzumace bílkovin bez ohledu na počítačem doporučené hodnoty.

 Řádek Energetická denzita je nová informace, o které si můžete přečíst článek na tomto webu. Vypočtená hustota jídla má vliv na úspěšné hubnutí a je doporučována okolo 500-600 kJ/100 g za den.

2.)   Na záložce Cíle najdete nejdůležitější zásady, které byste měli dodržovat, abyste ve vašem cíli byli úspěšní. Za zvolený týden uvidíte skutečné hodnoty jednotlivých dnů, které jste vyplnili do Jídlokoučinku, Fitkoučinku a Psychokoučinku a bodové hodnocení, jak se vám daří plnit stanovená doporučení.

3.)    Záložka Přehledy má pro vás význam po několikatýdenním vyplňování Jídlokoučinku a Fitkoučinku. Můžete zde porovnávat váš týdenní průměrný příjem a týdenní celkový výdej pohybem ve vztahu k týdennímu váhovému úbytku.
Maximálního využití programu docílíte vyplňováním Jídlokoučinku a Fitkoučinku po celou dobu  trvání cyklu.

4.) A na závěr doporučení: při plánovaném větším váhovém úbytku si nechte změřit přibližně po prvních dvou až třech týdnech hubnutí procento tělesného tuku přístrojem bodystat nebo in-body a totéž po ukončení hubnutí. Porovnejte si úbytek tuku s úbytkem váhy, jestli jste se zbavili převážně tuku v těle. Ideální je úbytek tuku = úbytek váhy v kg nebo větší úbytek tuku.

Naďa Jeřábková

Hodnocení (22 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

13. 02. 2011 20:51
zdravím p. Naďo jsem z konce světa a nevím kde bych si měla změřit hodnoty tělesného tuku, ale mám před sebou kontrolní bod zdraví od našeho gynekologa, kde mám jak index tuku, tak hmotnost tuku vodu v těle +tlak+srdeční rytmus maximální a minimální, ale název přístroje jsem nevyčetla, myslíte, že by mi měření na tomto přístroji stačilo ?
12. 10. 2010 10:39
Dobrý den, přehledné a jasné, díky.
V komentáři je položená otázka zda zanechát tabulku doporučeného a skutečného příjmu zůstala nad semaforky. Za sebe říkám ano, pomáhá mi lépe se orientovat v poměrech a ve velikostech porcí. Například 15% je sice konkrétní údaj, ale 55g si lépe představím pro plánování další vhodné porce jídla. Bylo by možné, volím tabulku zachovat. Dík.
11. 10. 2010 23:13
To: jane.
Jednalo by se o placený zásah do programu. Zajímá-li Vás tato podrobnost, najděte si položku v Sebekoučinku: Jídlokoučink - databáze - recepty a zkusmo ji přeneste do prázdné tabulky např. jiné jídlo. Najdete i rozepsané živiny. Potom můžete jiné jídlo smazat.
10. 10. 2010 17:54
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat jestli by k certifikovaným receptům co jsou tady na Stobu nešly přidat hodnoty(tuky,bílkoviny,sacharidy) ? Děkuji za odpověď
06. 10. 2010 16:55
To: korneliska
Já to dělám na digitální váze tak, že nejdříve dám na váhu housku, potom váhu i s houskou vynuluji a přidám pomazánkové máslo. Pak už se zobrazí jen váha másla. Totéž můžete udělat s jakoukoli potravinou, ze které odebíráte. Dáte ji na váhu, vynulujete a po odebrání se vám zobrazí v minusu odebrané množství.
06. 10. 2010 15:56
Dobrý den,jsem v sebekočinku začátečník,poraďte jak zapsat např.celozrnou housku s pomazánkovým máslem?Mám to máslo zvážit?Děkuji
30. 09. 2010 19:38
moc pěkně napsáno!

Kvíz o ceny

Soutěž o produkty Meggle
Soutěž byla ukončena, gratulujeme výhercům. Výhru je nutné si vyzvednout na Dni Zdraví 22.10.2022 v Praze na Pankráci. Více info zde

Ankety

Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?

Naši partneři